در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
بزرگان پای روایت نسخه خوانان نشستند
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7799 ■ 1398/06/16 14:55
با برگزاری نمایشگاه نسخ خطی شبیه خوانان:

بزرگان پای روایت نسخه خوانان نشستند


عصر دیروز نمایشگاه "به روایت نسخه خوانان" برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر؛ عصر روز جمعه پانزدهم شهریور ماه سال جاری آیین گشایش نمایشگاه " به روایت نسخه خوانان" با حضور شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر، مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، محسن سلیمانی رییس اسبق فرهنگسرای ارسباران و اسماعیل امینی استاد و پژوهشگر زبان پارسی افتتاح شد. 

در این خلال دکتر محسن سلیمانی در خصوص این نمایشگاه گفت: بسیار خوب بود که این نمایشگاه با تاریخ و روایت هایی از تعزیه و محرم شده است. نکته جالب توجه دیگر ارتباط بخش هایی از نسخه ها با تئاتر است و از آنجایی که برگزاری این نمایشگاه با خانه تئاتر بوده و ارتباط بسیار ظریفی که میان این نسخ و پوسترهای تئاتر هستند بسیار جالب توجه است.

او در خصوص این ارتباط این گونه توضیح داد که: نه تنها نوعی صفحه بندی در این نسخه ها به چشم می خورد بلکه این ارتباط از این منظر قابل توجه است که نسخه های این نمایشگاه عموما تاریخ، زمان، روز و سال دارند، شبیه خوانان در آنها نام برده شده و حتی اشاره کرده است که شبیه خوانان از کدام شهر آمده اند. حتی از روی همین نسخه ها می توان فهمید که در آن ز مان نسه نویس در خصوص چیدمان و لباس نیز فکر می کرده و این نسخه نمایانگر این طراحی دقیق هستند.

سلیمانی در پایان گفت: تمام این مراحل کار کسی بوده که نسخه نویسی، خوشنویسی، طراحی و ...می دانسته و امروزه با دیدن این نسخه ها  می توان دریافت که برای هر کار پژوهش، دانستن تاریخ، تحقیق و با اندیشه کار کردن لازم است.

نمایشگاه " به روایت نسخه خوانان" تا 26 شهریور، هر روزه از ساعت 14 الی 21 در گالری های ممیز و زمستان خانه هنرمندان، واقع در خیابان ایرانشهر، پارک هنرمندان پذیرای علاقمندان به این هنر آیینی و سنتی خواهد بود.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram