در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
بررسی ضرورت تئاتر و کاربردهای متنوع آن از گذشته تا امروز
■ صورتجلسات ■ شناسه خبر : 7788 ■ 1398/06/11 12:40
ششمین صورتجلسه دهمین هیات‌مدیره‌ کانون کارگردانان خانه‌ تئاتر منتشر شد:

بررسی ضرورت تئاتر و کاربردهای متنوع آن از گذشته تا امروز


ششمین جلسه‌‌ دهمین هیات‌مدیره‌ کانون کارگردانان خانه‌ تئاتر (جلسه‌ی عادی)، در ساعت 15:00، روز شنبه 9 شهریور 1398، با حضور اعضای هیات‌مدیره:در محل ساختمان شماره‌ 2 خانه‌ تئاتر (خیابان صبا) برگزار شد. در بخش انتهایی این جلسه، اعضای "شورای سرگروه‌های کانون کارگردانان خانه‌ تئاتر"، بنفشه اعرابی، حسین‌علی پرستار، علی‌رضا درویش‌نژاد، شهاب‌الدین حسین‌پور، غلام‌رضا عربی، حجت علی‌خانی، برکه فروتن، میثم مطهری و عاطفه معینی هم حضور یافتند.

حاضران: شهرام گیل‌آبادی، مجید گیاه‌چی، آرش دادگر، هادی عامل، احسان حاجی‌پور

بازرس: احسان فکا 

در این جلسه بیانیه‌ای که  از سوی کانون کارگردانان خانه تئاتر خطاب به دولت و مجلس شورای اسلامی، تنظیم شده بود، پس از بحث و اظهارنظر اعضا، نهایی و مصوب شد. 
 
1- بیانیه‌ کانون کارگردانان خانه‌ تئاتر با تیتر "آیا زمان آن فرا نرسیده که بی‌مهری به تئاتر را پایان دهید!" که با توجه به آغاز طراحی، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی بودجه‌ سال 1399، خطاب به دولت و مجلس شورای اسلامی، تنظیم شده بود، پس از بحث و اظهارنظر اعضا، نهایی و مصوب شد.

2- با توجه به پیش‌بینی برگزاری جلسه‌ "شورای سرگروه‌های کانون کارگردانان خانه‌ تئاتر" در پایان جلسه‌ همان روز، تاریخی برای برگزاری جلسه‌ "کارگروه آموزش و پژوهش" تعیین و مقرر شد این کارگروه علاوه بر پیش‌بینی و اعلام برنامه‌های خود در سال 1398، موضوع تنظیم یک جزوه‌ آموزشی و اطلاع‌رسانی با موضوع "ضرورت تئاتر" و کاربردهای متنوع آن از گذشته تا امروز را مورد بررسی قرار دهد.

هم‌چنین مصوب شد، "کارگروه ترجمه" نیز به‌عنوان یکی از کارگروه‌های زیرمجموعه‌ی آموزش و پژوهش، ایجاد و فعالیت کند.

3- مجدداً درباره‌ موضوع پیچیده‌ امتیازدهی به اجراها و سالن‌ها گفت‌وگو و پیشنهادات مختلفی ارائه و مقرر شد با تجمیع پیشنهادات ارائه‌شده، آیین‌نامه‌ای با همکاری آرش دادگر و احسان فکا، تنظیم شده در جلسه‌ آینده به بحث گذاشته شود.
هم‌چنین در تمامی موارد مرتبط به کانون کارگردانان و ازجمله این موضوع، از نظرات و پیشنهادات اعضای کانون، استقبال می‌شود.

4- نظر به اهمیت و مرجعیت تشکیل شورای صنفی نمایش، مقرر شد از هیات‌مدیره‌ مرکزی خانه‌ی تئاتر خواسته شود، به اقدامات خود در این مورد سرعت داده و انشاالله تشکیل این شورای مهم را به نتیجه‌ نهایی برساند تا علاوه بر درجه‌بندی انواع موضوعات، در مورد صدور مجوزهای لازم برای فعالیت در تئاتر، اقدام کند.

5- فرم اولیه‌ جمع‌آوری اطلاعات اعضای کانون کارگردانان مصوب و مقرر شد ضمن انعکاس آن در گروه‌های مجازی کانون، به‌منظور نظرخواهی از اعضا، زیرساخت‌های دریافت این اطلاعات از طریق سایت، مورد ارزیابی قرار گرفته و عملیاتی بشود.

6- ایده‌ اولیه‌ تشکیل شورایی از نمایندگان صنوف مختلف به‌منظور بررسی کیفی و داوری فعالیت‌های تولیدی تئاتر مطرح و تکمیل و نهایی شدن این ایده در جلسات آینده دنبال خواهد شد.

7- در ادامه‌ بحث تشکیل "شورای مفاخر کارگردانان تئاتر"، با نام‌گذاری این شورا با عنوان "شورای سرآهنگان کارگردانی تئاتر" موافقت شد و ضمن توافق در مورد پیشنهادهای ارائه‌شده توسط اعضای هیات‌مدیره، برای عضویت اشخاص در این شورا، نهایی شدن تصمیمات در جلسات آینده پیگیری خواهد شد.
در این خصوص هم‌چنین پیشنهاد ایحاد تالار فعالیت‌ها و افتخارات کارگردانان تئاتر ایران به‌شکل مجازی طرح و مقرر شد در جلسات آینده، با پیش‌بینی و سنجش امکانات و روش‌ها، درباره‌ آن تصمیم‌گیری شود.

8- یک درخواست رسیده برای عضویت در کانون کارگردانان، مورد بررسی و موافقت قرار گرفت که پس از اعلام‌نظر نهایی بازرس خانه‌ تئاتر، مطابق آیین‌نامه‌ داخلی کانون، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

9- مقرر شد تمام اعضایی که پیش از این به‌‌عنوان کارگردان در کانون کارگردانان پذیرفته‌ شده‌اند، یا به‌عنوان کارگردان شناخته‌شده‌اند و در دیگر کانون‌ها و انجمن‌های خانه‌ تئاتر عضویت دارند، در گروه‌های مجازی و دیگر فعالیت‌های کانون کارگردانان، هم‌چون دیگر اعضا، دعوت به همکاری شوند.
هیات‌مدیره‌ کانون کارگردانان به‌زودی موضوع جلب موافقت هیات‌مدیره‌ مرکزی خانه‌ی تئاتر را برای حذف پرداخت حق‌عضویت مجدد برای اعضایی که عضو خانه‌ تئاتر هستند و شرایط عضویت در دو یا چند کانون و انجمن را دارند، با امیدواری به تغییر در تصمیم فعلی که تنها منجر به ایجاد محدودیت در برخورداری از همراهی و توان اشخاص است، بررسی می‌کند.

10- بخش پایانی جلسه‌ هیات‌مدیره با آغاز نخستین جلسه‌ "سرگروه‌های کانون کارگردانان" هم‌پوشانی داشت، اعضای این شورا در جریان بخشی از مذاکرات که در بند 9 آمده قرار گرفته و نقطه‌‌نظرات خود را اعلام کرده، هم‌چنین در رای‌گیری برای تصویب این بند، مشارکت کردند.
پس از آن هر یک از اعضای هیات‌مدیره، گزارشی از فعالیت‌های خود پس از تشکیل هیات‌مدیره‌ جدید را ارائه کردند.

▪این جلسه که به‌مدت 220 دقیقه ادامه داشت، در ساعت 18:40، پایان یافت.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram