در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
از سردیس و کتاب یادبود عزت‌الله انتظامی رونمایی شد
■ اخبار ■ شناسه خبر : 7755 ■ 1398/05/27 17:03
در اولین سالروز درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی:

از سردیس و کتاب یادبود عزت‌الله انتظامی رونمایی شد


شنبه 26 مرداد 98، به مناسبت اولین سالروز درگذشت عزت‌الله انتظامی، مراسم بزرگداشت این هنرمند پیشکسوت سینما و تئاتر در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، در نخستین سالگرد درگذشت عزت‌الله انتظامی در مراسمی با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، ایرج راد هیات مدیره خانه تئاتر، شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر و دیگر مسئولان شورای شهر، خانه موزه عزت‌الله انتظامی نیز بازگشایی شد.

همچنین براساس پیشنهاد خانه تئاتر و مصوبه کمیسیون فرهنگی هنری شورای شهر تهران با حضور رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از اهالی هنر و سینما از تابلو، نام خیابان و سردیس استاد عزت الله انتظامی رونمایی شد.

گفتنی است در سالروز درگذشت عزت‌الله انتظامی با حضور محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران, شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر, ایرج راد هیات مدیره خانه تئاتر, مجید انتظامی فرزند استاد عزت الله انتظامی, حمید موسوی شهردار منطقه یک تهران از سردیس این استاد رونمایی و خیابان سپند واقع در خیابان موحد دانش به خیابان استاد عزت الله انتظامی تغییر نام داد.

پس از رونمایی از سردیس استاد انتظامی و پلاک‌کوبی خیابانی به نام ایشان،‌ مراسم بزرگذاشت این هنرمند فقید در موزه سینما برگزار شد.

این مراسم با پخش کلیپی از صحبت‌های عزت‌الله انتظامی آغاز شد. پس از آن ایرج راد، رئیس هیات‌مدیره خانه تئاتر به صحبت درباره انتظامی پرداخت. این بازیگر سینما و تئاتر درباره عزت‌الله انتظامی گفت: «یکسال از نبودن مردی گذشت که عاشق زندگی بود و آنچه انجام می داد هنرمندانه بود. نه فقط بر صحنه تئاتر, نه فقط جلوی دوربین بلکه در تمام زندگی, در تمام دوست داشتن و عاشق بودنش ... اوج این عشق و فروتنی را می‌توان در لحظاتی دید که در اوج توانمندی بازیگری قرار داشت و برای ادامه تحصیل به دانشکده هنرهای زیبا می‌آمد. هنرمندانه بود وقتی در دانشکده عزت الله انتظامی را مقابلشان می دیدند سر تعظیم فرود می آوردند اما او مثل یک شاگرد تمام تمرین ها را انجام می داد.»  

رئیس هیات مدیره خانه هنرمندان در ادامه صحبت‌های خود درباره عزت‌الله انتظامی گفت: «او مرد تئاتر و افتخار سینما بود. او تمام وجودش را وقف نقش می کرد و همه از او یاد می گرفتند. او صحنه را یک جایگاه مقدس می دانست. ما هنوز جایگاه والای او را در صحنه نشناختیم. انتظامی آنچه را که در سینما عرضه کرد. از تئاتر با عشق آموخت و نامش در تاریخ این مملکت همواره زنده خواهد بود.»

در پایان راد پیشنهاد کرد که در جشنواره فیلم فجر، هر سال به نام یکی از بزرگان شود.

محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم، با اشاره به‌ تغییر نام خیابانی به نام عزت‌الله انتظامی بیان کرد: «قصد داریم اگر خدا بخواهد و توانی داشته باشیم، هر ماه مراسم و بزرگداشتی برای هنرمندان در قید حیات داشته باشیم. همچنین نام دیگر بزرگان فرهنگ و هنر این کشور را بر معابر و خیابان‌ها بگذاریم.»

حمیدرضا نوربخش, مدیرعامل خانه موسیقی ایران نیز درباره عزت‌الله انتظامی گفت: « افتخار داشتم سالیانی در کنار استاد انتظامی در خانه هنرمندان ایران در شورای عالی باشم و از عزت الله انتظامی بیاموزم. او هیچ وقت چیزی برای خودش نمی خواست و فقط به اطرافیانش می اندیشید, به مشکلات, بیماری و هر سختی که همکارانش داشتند.  تمام وقت در حال رصد این افراد بود و سعی می کرد به مشکلات آنها بیندیشد. من وظیفه می دانم به نمایندگی از جامعه موسیقی اینجا حاضر بوده و یاد این هنرمند بزرگ را زنده نگاه دارم.»

شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر نیز از دیگر حاضرانی بود که درباره زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی به صحبت پرداخت.

او درباره این هنرمند فقید گفت: «شهر به آدمهایش زنده است. حکمت در کوچه و پس کوچه هاست. اگر نفس عزت اله انتظامی در کوچه ها نباشد شهری نداریم. امروز که خیابان سپند شد. خیابان استاد انتظامی یعنی زنده شد. این زندگی را اول به شهروندان شهر تهران تبریک میگویم و بعد به مدیران شهری که انگیزه شان را گذاشتند که به شهر زندگی ببخشند.»

به گفته گیل‌آبادی، اگر نفس هنرمندان در کوچه و پس کوچه این شهر , در راه رفتن و معاشرت ها نباشد یعنی اینکه انسان بی خاطره ست . شهر بی هنرمند, شهر نیست.

مدیرعامل خانه تئاتر در پایان صحبت‌های خود پیشنهاد داد: «مدیران شهری زحمت بکشند و کنار مردم قرار بگیرند و به شهر زندگی بخشند. اگر این اتفاق بیفتد دائم در کنار عزت‌الله انتظامی نفس می‌کشیم.»  

گوهر خیراندیش، بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما از دیگر حاضرانی بودند که در این مراسم به صحبت‌هایی در مورد عزت‌الله انتظامی پرداختند.

در پایان این مراسم نیز با حضور ایرج راد, گوهر خیراندیش, مجید انتظامی, پیروز حناچی, محمدجواد حق شناس و شهرام گیل آبادی کتاب یک عمر با عزت رونمایی و امضا شد.

این یادنامه که به زندگی هنری استاد انتظامی پرداخته، به کوشش محمد ولی‌زاده نوشته شده است.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram