در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
پایان آهنگ بهجت‌محمدی
■ اخبار ■ شناسه خبر : 7726 ■ سه‌شنبه 15 مرداد ساعت 17:19
مروری بر زندگی هنرمند فقید تئاتر

پایان آهنگ بهجت‌محمدی


امروز، 15 مرداد سالروز هنرمند فقید تئاتر و سینما، فیروز بهجت‌محمدی است. فیروز بهجت‌محمدی، مرداد ۱۳۱۵ در تبریز متولد شد. تحصیلات متوسطه خود را در سال 1338 به پایان رساند و همان‌سال‌ها بود که بازیگری تئاتر را به‌عنوان حرفه و دغدغه اصلی‌اش انتخاب کرد.

فیروزمحمدی، پس از 10 سال، برای اولین بار بازیگری در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی نیز تجربه کرد. نخستین حضور سینمایی او در فیلم «گاو» اثر داریوش مهرجویی بود که بهجت در آن نقشی کوتاه اما تاثیرگذار اجرا کرد. در سال ۱۳۵۳ نیز در فیلم «شازده احتجاب» (بهمن فرمان‌آرا) بازی خوبی ارائه داد. 

در این سال‌ها،‌ او در کنار بازیگری سینما، فعالیت‌های تئاتری بسیاری داشت و در سال 55، اولین تجربه کارگردانی تئاتر خود را به‌ثبت رساند. بهجت، در نمایش هر 5 دقیقه یک‌قاشق سوپ‌خوری به‌عنوان کارگردان و بازیگر ایفای نقش کرد. این نمایشنامه  با بازی رقیه چهره‌آزاد، مهری مهرنیا، معصومه تقی‌پور، جواد خدادای و با همکاری اداره برنامه‌های تئاتر در شهر‌های استان آذربایجان روی صحنه رفت.

بهجت‌محمدی از سال 1340 تا سال 1372 در بیش از 20 نمایشنامه به‌عنوان بازیگر و کارگردان ایفای نقش کرده بود. او در اولین حضور خود در عرصه تئاتر، دستیار کارگردان نمایش «پایان آهنگ» با بازی علی نصیریان، اسماعیل شنگله، پرویز کاردان و جمشید مشایخی بود آخرین بار او در نمایش «دندان گراز» با عنایت بخشی، مرجانه گلچین و بیژن امکانیان هم‌بازی شده بود.

او در سال 53 در فیلم کوتاه شانزده میلیمتری «کتیبه» (فریبرز صالح)، براساس شعری از مهدی اخوان ثالث ایفای نقش کرد. بهجت محمدی بعدها، در سال 1361 نیز در فیلم کوتاه تلویزیونی «صبح پیروزی» (رامبد لطفی) درباره جنگ ایران و عراق بازی کرد. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به «کاروان»، محصول مشترک ایران،آمریکا و آلمان نیز اشاره کرد.

برخی فیلم‌های دیگر او عبارتند از: «مادیان»، «روزهای انتظار»، «جنگلبان»، «باد سرخ»،‌ «سال های خاکستر»، «گزل»، «جنگ نفتکش ها»، «سایه به سایه» و «طوفان شن». آخرین فیلم های او پیش از مرگ دو فیلم «بوی کافور عطر یاس» (بهمن فرمان‌آرا) و «چشم هایش» (فرامرز قریبیان) بودند.

فیروز بهجت‌محمدی، پس از سال‌ها تلاش و فعالیت‌های تاثیرگذار در حوزه تئاتر، سرانجام در 22 دی‌ماه 78، چشم از جهان فروبست.

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram