در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
روزی که «شوکت» رادیو متولد شد
■ اخبار ■ شناسه خبر : 7719 ■ دوشنبه 14 مرداد ساعت 12:18
مروری بر زندگی و فعالیت‌های هنری ژاله علو

روزی که «شوکت» رادیو متولد شد


امروز زادروز ژاله علو، گوینده رادیو، صداپیشه و هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون است.

ژاله با نام اصلی شوکت علو در سال ۱۳۰۶ در محله سنگلج تهران، به دنیا آمد. نیای خوشنویس پای شوکت تئاتر را به رادیو بازکرد.  پدربزرگ او (علوالسلطنه) از خوشنویسان دوران قاجار بود و سبب آشنایی او با  آثار ادیبان ایرانی همچون حافظ و سعدی و مولانا شد. در نوجوانی عضو چند انجمن ادبی و گروه شعرخوانی بود و همین فعالیت‌ها راهی برای ورود او به رادیو و گویندگی شد.

نخستین فعالیت‌های هنری او از سال ۱۳۲۷ با گویندگی زنده در رادیو و اعلام برنامه‌ها بود و پس از آن به اجرای نمایش‌های رادیویی پرداخت.

«دختر خورشید» به کارگردانی نصرت‌الله محتشم اولین نمایشنامه‌ای بود که شوکت آن را به‌طور زنده اجرا کرد و «داستان شب» را نوای خاطره‌سازی برای هر ایرانی کرد.

اجراهای موزیکال او باعث شد تا شوکت رادیو، نام هنری «ژاله» را برای خود انتخاب کند.

پس از پایان تحصیلات هنرپیشگی در فیلم طوفان زندگی، به ایفای نقش پرداخت. پس از بازی در چند فیلم سینمایی، وارد عرصه تئاتر شد و نخستین اجرای خود را در سال ۱۳۲۸، در یکی از نمایش‌های هنریک استپانیان تجربه کرد. او در این سال با نمایشنامه ماری مادلن در تئاتر فردوسی فعالیت تئاتری خود را آغاز همزمان با ثبت‌ناماش در هنرستان هنرپیشگی آغاز کرد، حدود یک سال در تئاتر فردوسی فعالیت کرد و بعد از آن به تئاتر تهران رفت و پس از مدتی دوباره به تئاتر فردوسی بازگشت. در مدت فعالیت تئاتری‌اش در بیش از 20 نمایشنامه ایفای نقش کرد.

او آغازگر دوبله کارتون در ایران بود و دوبله بسیاری از کارتون‌های والت دیسنی، مانند پینوکیو، سفید برفی، زیبای خفته، سیندرلا، صد و یک سگ خالدار به کارگردانی وی انجام شده‌است.

از مهم‌ترین جوایز و افتخارات این هنرمند می‌توان به تندیس افتخار برای یک عمر فعالیت سینمایی از سوی خانه سینمای ایران در سال 1382، تقدیرنامه برای یک عمر فعالیت هنری و تأثیر فرهنگی از انجمن بازیگران سینمای ایران، لوح تقدیر به عنوان کارگردان برتر از ششمین جشنواره بین‌المللی برنامه‌های رادیویی، لوح تقدیر و جایزه بهترین کارگردانی برای نمایشنامه رادیویی «یک اتفاق ساده» در جشنواره بین‌المللی برنامه‌های رادیویی در سال 1385 اشاره کرد. او همچنین در سال 1389 به‌عنوان چهره ماندگار معرفی شد.

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram