در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
اتفاق‌های هنری حاصل گفتگو هستند
■ اخبار ■ شناسه خبر : 7703 ■ 1398/04/26 12:41
رییس هیات‌مدیره انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر:

اتفاق‌های هنری حاصل گفتگو هستند


فریبرز قربان‌زاده رییس هیات‌مدیره انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر گفت: یکی از دلایل مشارکت پایین برخی از اعضا و انجمن‌ها در برنامه‌های هفته تئاتر این است که انجمن‌ها آنچنان خود را در تصمیم‌گیری دخیل نمی‌بینند و این یکی از آسیب‌های بزرگ مراسم هفته تئاتر است؛ رفع این معضل به تشکیل سلسله گفتگوهایی میان شوراهای مرکزی انجمن‌ها با اعضای خود و هیات‌مدیره خانه تئاتر نیاز دارد، چرا که گفتگوی درون انجمنی و انجمن‌ها با خانه تئاتر کم است، در حالی که اتفاق‌ها، جریان‌ها، نهضت‌ها و حرکت‌های هنری حاصل گفتگو هستند.

 

فریبرز قربانزاده در گفتگویی با سایت خانه تئاتر، به موارد قوت و ضعف هفته تئاتر از جمله پوشش خوب رسانه‌ای، اختتامیه‌ای پر جمعیت، کتاب جشنواره و همچنین کمبود نیروی انسانی برای برگزاری مراسمی گسترده، کمبود زمان برای اجرای برنامه‌های مراسم هفته تئاتر، تاخیر در شروع مراسم اختتامیه، عدم مشارکت برخی اعضای انجمن‌ها و... اشاره کرد.


 شانزدهمین هفته تئاتر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- هفته تئاتر امسال خیلی گسترده‌تر از سال‌های پیش برگزار شد و این اتفاق خوبی است به شرط آن که آسیبشناسی شود و ضعف هایش در سال بعد برطرف شود. این که حجمی گسترده از برنامه های انجمن ها سمت و سویی علمی داشتند خوب بود اما چون اولین بار بود که مراسم هفته تئاتر در این سطح برگزار شده و با کمبود نیرو مواجه بود، قطعا آسیب هایی به دنبال داشت.


از نظر شما اختتامیه چطور برگزار شد؟


- تا جایی که خاطرم هست سال های قبل به این شکل اختتامیه ای نداشتیم، یا حداقل در این حد و اندازه نبود و برای آسیب شناسی نمی توانیم این اختتامیه را با جشن سال های گذشته یا دیگر خانه های هنری مقایسه کنیم، اختتامیه امسال به لحاظ کمیت بسیار خوب و در حد توان تئاتر بود؛ جمع کردن چنین جمعیتی در سالنی شناخته شده امتیاز مثبت این اختتامیه است علی‌الخصوص از این منظر که کیفیت همیشه از دل کمیت بیرون می آید، اما این اتفاق نمونه و بی سابقه بهتر است تا ارزیابی شود، یعنی ضعف برنامه ریزی، تعجیل در اجرا، وقفه طولانی در شروع اختتامیه و... را بررسی کنیم و برای برونرفت از این آسیب ها تلاش کنیم. 


از نقاط قوت جشن امسال بگویید؟ 


- یکی از امتیازات مراسم امسال کتابی است که با کیفیت خیلی خوبی چاپ شد؛ همیشه از مناسبت‌ها عکس، فیلم و ... باقی می ماند اما امسال چیزی فراتر برای‌مان به جا مانده است، البته اگر محتوای کتاب کمی زودتر جمع‌آوری می شد از برخی ضعف‌های موجود هم فاصله می‌گرفت، برای رفع این مسئله طبق پیشنهادهایی که قبلا به مدیرعامل خانه تئاتر و دبیر هفته تئاتر دادم همچنان بر این عقیده‌ام که ستاد برگزاری هفته تئاتر به صورت دائمی و مستقر باشد تا بتواند با فرصت کافی برنامه‌ریزی کند که یقینا اگر اتفاق بیفتد سبب می‌شود ما در کنار کمیت کیفیت نیز داشته باشیم.

از نظر شما چه آسیب‌هایی به تئاتر وارد است؟


- حجم گسترده برنامه‌ ها باعث شده بود تا یکسری از رویدادهای مهم با یکدیگر تداخل پیدا کند و سبب از دست رفتن برخی برنامه‌ ها برای مخاطب‌ های پیگیر شود، هرچند از این همزمانی ها گریزی نیست اما می توان به شکلی برنامه ریزی کرد که حداقل رویدادهای بسیار مهم با هم همزمان نشوند. مشکل دیگر کمبود نیرو در ستاد برگزاری بود که همیشه آسیب رسان خواهد بود و در بخش کیفی هر مراسمی نمود خواهد کرد، کمبود فرصت کافی برای برنامه ریزی نیز آخرین چیزی است که آسیب هایی را به وجود آورده است.


به سراغ یک سوال کلی‌تر برویم، نقدها به نوع برگزاری و حتی برگزاری این مراسم بسیار است، شما چه فکر می‌کنید؟

- نوشتن مانیفستی که چرا مراسم هفته تئاتر را برگزار می کنیم یکی از مهم ترین موارد مورد نیاز است، البته این جواب منوط به شخص نیست بلکه می بایست در یک نظرسنجی در سطح کل خانه تئاتر و اعضای آن انجام شود تا پس از جمع آوری داده ها، ایده پردازی در مورد این چرایی و رسیدن به تعاریف خاص، اهداف شکل گرفته را در آییننامه مراسم هفته تئاتر به کار برد، آیین نامه ای که فعلا نداریم ولی وقتی هدف معین شود نوشته خواهد شد و سبب می شود تا نتیجه به دست آمده راضی کننده تر باشد.

پس فکر می‌کنید که نتیجه نظرسنجی مشخص خواهد کرد که آیا هفته تئاتر یا جشن خانه تئاتر برگزار شود یا خیر؟


-بله، اگر جواب ها این باشد که اصلا جشنی برگزار نکنیم پس یقینا نیاز است تا طرحی نو در انداخت و شیوه ای جدید طراحی کرد که همه اعضا خود را در برگزاری این مراسم سهیم بدانند؛ شاید یکی از دلایلی که اکنون مشارکت برخی اعضا در مراسم کم است عدم حس مشارکت باشد، یعنی اعضای انجمن ها آنچنان خود را در تصمیم گیری ها دخیل نمی بینند و این یکی از آسیب های بزرگ مراسم هفته تئاتر است؛ رفع این معضل نیاز دارد تا شوراهای مرکزی انجمن ها با خود و با اعضای هیات مدیره سلسله گفتگوهایی را برگزار کنند تا به یک جمع بندی برسند، چرا که گفتگوی درون انجمنی و انجمن ها با خانه تئاتر خیلی کم است و این کمبود گفتگو و تعامل در چنین مراسمی خود را نشان می دهد، وقتی هزینه می شود و برنامه ای برای اعضا برگزار می شود و تعداد کمی مشارکت می کنند نشان از عدم یا کمبود تعامل دارد و شاید لازم است از کارشناسان جامعه شناسی و روانشناسی کمک بگیرند تا این مشارکت بالاتر رود. 


پس بر این عقیده‌اید که مراسم باید برگزار شود حتی اگر نیاز به تصحیح داشته باشد چون زمینه‌های گفتگو را گسترش می‌دهد؟ 


- خیلی از اتفاق ها، جریان ها، نهضت ها و حرکت های هنری حاصل گفتگو هستند هفته تئاتر این گفتگو را افزایش می دهد؛ حتی می توان پا را فراتر گذاشته و از خانه تئاتر درخواست کرد تا فضایی را در دل خود ایجاد کند که اعضا بتوانند در آن گپ بزنند. در گپ زدنها به شرط آن که مباحث تخصصی مطرح شوند خیلی صحبت ها پیش می آید و سبب می شود تا فضا پویا باشد، وجود چنین فضایی تاثیری مثبت خواهد داشت؛ چنین فضایی کمک خواهد کرد تا تنها در جلسات رسمی هیات مدیره شرکت نکنیم بلکه در دورهمی های صمیمانه انجمن‌مان نیز مشارکت کنیم. چنین طرحی به راحتی شدنی است و اگر هر انجمن ماهی یک  بار چنین دورهمی هایی داشته باشد نه تنها به پویایی فضای انجمن کمک خواهد شد بلکه در پویایی و انرژی بخشی به فضای خانه تئاتر نیز موثر خواهد بود. 

رسانه‌ها و اقبال‌شان یا عدم اقبال‌شان به این مراسم چطور می‌توانند سبب پایایی این مراسم شوند؟

- پوشش های رسانه ای از چنین مراسمی در آینده حتما جایگاه پیدا می کند حتی اگر اکنون جایگاه کم رنگی داشت باشد، سال اول در پیدایش هویت، معرفی شدن و طرح و بسط هر موضوعی بسیار تعیین کننده است و امسال حرکت خیلی خوبی از سوی رادیو انجام شد که در خلال مراسم، مجموعه مصاحبه هایی را با اعضای انجمن ها انجام داد که از نظر من خیلی مثبت بود و باید به این حرکت امتیازی ویژه داد و در کنار این پوشش رسانه ای رادیو، پوشش خبری خانه تئاتر و دیگر رسانه ها به علاوه تولید عکس، تصویر و ... نیز بسیار خوب بود. 

چه برنامه‌هایی  در این دوره توسط انجمن شما برگزار شد؟

- برنامه های امسال از برنامه های سال پیش این انجمن بیشتر بود، البته سال گذشته یک هفته نشست تخصصی تحت عنوان سمپوزیوم داشتیم که امسال برگزار نشد ولی برنامه های دیگری جایگزین آن کردیم و مانند سنوات گذشته اسکیس دانشجویی را برگزار کردیم که استقبال بهتری از آن شد همچنین برنامه‌ای داشتیم که تاکنون نداشتیم، دورهمی طراحان صحنه و لباس که به صورت میهمانی در لابی خانه تئاتر برگزار شد و اگر صرفا از سمپوزیوم انجمن طراحان صحنه و لباس صرف نظر کنیم نسبت به سال گذشته برنامه های بیشتری برگزار کرده ایم.

مصاحبه: آتنا کوچکی آدینا

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram