در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
روزی که تئاتر، سمندریان را از دست داد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7696 ■ شنبه 22 تیر ساعت 13:58
روایتی از زندگی یک هنرمند

روزی که تئاتر، سمندریان را از دست داد


22 تیرماه، مصادف با هفتمین سالروز درگذشت حمید سمندریان است؛ کارگردانی که به‌عنوان پدر تئاتر ایران به جامعه هنری معرفی شد.

حمید سمندریان کارگردان تئاتر و مترجم برخی از متون کلاسیک ادبیات نمایشی در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد. به گواهی تاریخ هنر، تئاتر ایران را در دهه های 1340 و 1350 به جایگاهی جدی رساند.

شروع فعالیت هنری او در دوره دبیرستان و با کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی استادان بنامی مانند حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی آغاز شد که این کلاس‌ها زیر نظر عبدالحسین نوشین برگزار می‌شد. او همچنین علاوه بر تئاتر، با نوازندگی ویولن، مهارت خود را در موسیقی نیز آزمود.

تحصیلات دانشگاهی او با سفر به اروپا و دوره مهندسی دانشگاه صنعتی برلین آغاز شد و در نهایت به کنسرواتوار عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ رسید. 

سمندریان 6 سال به صورت آکادمیک تحت آموزش ادوارد مارکس، از استادان برجسته تئاتر بود. در این سال‌ها، اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و در آلمان، فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد.

او پس از پایان دوره تحصیل خود به دعوت اداره هنرهای نمایشی دراماتیک اداره کل هنرهای زیبای کشور به ایران بازگشت.

نمایشنامه دوزخ یا دربسته اثر ژان پل سارتر در تالار نوبنیاد اداره هنرهای نمایشی دراماتیک، اولین اجرایی بود که او در ایران به روی صحنه برد. از دیگر فعالیت‌های سمندریان پس از ورود به ایران می‌توان به تأسیس هنرستان آزاد هنرهای دراماتیک، وابسته به هنرهای زیبای کل کشور اشاره کرد.

بعد از آن حمید سمندریان به دعوت هوشنگ، مهدی برکشلی و با همکاری مهدی نامدار دانشکده تئاتر دانشگاه تهران را بنیان گذاشتند و کار تدریس را بدون وقفه تا زمان حیاتش در دانشگاه‌های تهران و کلیه دانشگاه‌های تئاتری ادامه داد.

از سال ۱۳۷۳ پس از تاسیس کلاس‌های آزاد بازیگری و کارگردانی، هنرجویان بسیاری تربیت کرد که به عرصه هنر وارد شدند. از میان هنرجویان حمید سمندریان می‌توان به سعید پور صمیمی، مریم معترف، سوسن تسلیمی، فریبرز عرب‌نیا، احمد آقالو، پرویز پورحسینی، امین تارخ، احمد ساعتچیان، محمد رحمانیان، محمدرضا جوزی، محمد یعقوبی، امیر جعفری، فتحعلی اویسی، فردوس کاویانی، مهران مدیری، خسرو سینا، میرطاهر مظلومی، پیام دهکردی، نوید فرید، شهاب حسینی، حامد کمیلی، حامد بهداد، شهرام عبدلی، قطب‌الدین صادقی، کیومرث مرادی، علیرضا اشکان، حمید فرخ‌نژاد، الیکا عبدالرزاقی، حمید میهن دوست، آشا محرابی، حسام نواب‌صفوی و ... اشاره کرد. 

سمندریان برخی از مهم‌ترین متون نمایشی از نویسندگان شاخص ادبیات نمایشی غرب همانند فردریش دورنمات، برتولت برشت، آنتوان چخوف، اوژن یونسکو، آرتور میلر، ماکس فریش، ژان آنوی، تنسی ویلیامز، ژان پل سارتر، هنریک ایبسن را ترجمه و سپس خود کارگردانی کرد.

او که سهمی جدی در آشنایی مردم و علاقهمندان تئاتر و نمایش با متون و آثار کلاسیک و برجسته تاریخ تئاتر جهان به شمار می‌رفت از سرآمدان نسلی از کارگردانان نامدار نمایش همچون عباس جوانمرد، علی نصیریان، بهرام بیضایی، رکن‌الدین خسروی و آربی آوانسیان بود.  

حمید سمندریان، 22 تیر 1391 و در سن 81 سالگی بدرود حیات گفت. روحش شاد و یادش گرامی

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram