در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است
■ خانه‌ی تئاتر ■ شناسه خبر : 6565 ■ سه‌شنبه 20 فروردین ساعت 11:35
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیات مدیره خانه‌تئاتر بیان کرد:

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است


دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار روز گذشته خود از خانه‌تئاتر گفت: در سال‌های پیشین به دیدار هنرمندان می‌رفتیم اما امسال فرصتی دست داده است تا به دیدار اصناف هنر نیز برویم و خوشحالم که به عنوان اولین صنف در کنار خانه‌تئاتر هستم، امیدوارم این گفتگو و تعامل هرچه بیشتر شود چرا که تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است.

 

به گزارش روابط‌عمومی خانه‌تئاتر، سید عباس صالحی بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم فروردین نود و هشت به همراه سید مجتبی حسینی معاون هنری، شهرام کرمی مدیر اداره‌کل هنرهای نمایشی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تنی چند از همراهان در جلسه هیات مدیره خانه‌تئاتر حضور یافت. 
در این جلسه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائلی همچون نقش تئاتر در رشد و تعالی جامعه و... اشاره کرده و گفت:  امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم؛ البته ناگفته نماند که در برخی از این امور به کمک و همراهی خود هنرمندان نیز نیاز خواهد بود؛ همچنین امسال بیشتر از هر سالی به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت و حداکثر تلاش خود را برای هنر به کار خواهیم‌گرفت. 
ایرج راد رییس هیات‌مدیره خانه‌تئاتر نیز ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور وزیر گفت: مسائل فرهنگی وقتی در جای دقیق خود صورت بگیرد از هرج و مرج دوری می شود و برای این امر باید از برنامه ریزی ها، اصول و دقت نظرها حمایت شود که این مهم با همراهی مسئولین می تواند بسیار راهگشا باشد. هنرمندان با عشق و دغدغه این راه را پی گرفته اند و نیازمند حمایت های مادی و معنوی مسئولین بوده و هستند.

 

سپس شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه‌تئاتر با ابراز تاسف در خصوص مصایب پیش آمده برای مردم شهرهای سیل زده گفت: واقعیت این است که مردم این روزها در سختی بسیاری هستند و خانه‌تئاتر از همان روز اول برای کمک و امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.
وی سپس اضافه کرد: دیدار شخص وزیر با هنرمندان حرکت بسیار موثر و شایسته ای است، اتفاقی خوب و بجا که امیدوارم برای هنرمندانی همچون فردوس کاویانی نیز اتفاق بیفتد، هنرمندانی که با دل بزرگ و سقف بلند وجودشان  چشم به راه سلامی گرمند و ای کاش در این احوالپرسی آنقدر تعلل نکنیم که مانند خانم شهلا ریاحی به طور کل حافظه خود را از دست بدهند و دیگر احوالپرسی ما فرقی به حال آنها نکند.
گیل آبادی در ادامه ضمن اظهار امیدواری بر اینکه چنین احوال پرسی هایی تنها منوط به شخص وزیر نشود و دیگر مدیران فرهنگی نیز به دستگیری از هنرمندان پیشکسوت و خانه نشین بپردازند اظهار نمود: به تجربه می توان گفت وقتی حرکتی مثبت از بالا دست آغاز شود، دیگر مدیران زیر دست نیز به ادامه آن می پردازند و این اکرام و توجه ماندگارتر خواهد بود؛ علی الخصوص با وجود هنرمندان پیشکسوتی که با بیماری های پیچیده و صعب العلاج دست به گریبانند و زمینه پشتیبانی از تئاتر آنچنان نحیف و ضعیف است که در برخی موارد واقعا نمی دانیم چه باید کرد.
او در پایان صحبت های خود افزود: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی تلاشی وافر برای بهبود شرایط تئاتر داشته و دارند اما با این وجود گاهی نیاز است که برخی امور مستقیما به خود صنوف واگذار شود، چرا که برخی از اتفاقات به شکل دوستانه بسیار راحت تر انجام می پذیرد تا به شکل اداری و رسمی، با این واگذاری امور نیروی بالقوه وزارت خانه و مراکز تابعه صرف امور بنیادی و بزرگتر خواهد شد؛ همچنین امیدواریم تا در جشن تئاتر سال جاری فراهم شدن شرایط بیمه رایگان هنرمندان خانه‌تئاتر را اعلام کنیم و قدمی برداریم در راه رهایی هنرمندان از عسر و حرجی که به آن دچارند.
پس از مدیرعامل خانه‌تئاتر سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: متاسفانه هر چه پیش تر می رویم، کاستی ها و تضادها در یک رقابت نفس گیر جلوتر می آیند، به طور مثال امسال با افزایش پایه حقوق، حق بیمه نیز رشد خواهد داشت که همین امر بی شک بر اعضایمان تاثیر خواهد گذاشت، با اینهمه ارتباط ما با خانه های اصناف ارتباطی چاره جویانه است و امیدوارم در سال پیش رو این رابطه بهتر شود و تقاضا های واصله به صندوق را در زمانی کوتاه تر و با شرایط بهتری پاسخ دهیم.
همچنین اعضای هیات مدیره خانه‌تئاتر در این جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و بهزاد فراهانی از اعضای هیات مدیره این صنف گفت : این روزها روزگار روی خوشی به ما نشان نداده، پیشنهاد می کنم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تجهیز گروه‌های تئاتری اقدام کند تا در چهار استان سیل‌زده گروه های تئاتری مستقر شوند، چرا که گاه خنداندن و شاد کردن حین مصیبت هم کمک است.


سپس محمودرضا رحیمی با اشاره به سیل و مسائل پیش آمده پس از آن برای هموطنان آرزوی نیک روزی کرده و گفت : امیدوارم نه تنها معضلات این سیل به زودی حل شود، بلکه معضل سیلی که سالهاست به خاطر نبود فرهنگ در کشور جاری است در سال جاری که نامش رونق است برطرف شود.
در ادامه این دیدار حمیدرضا نعیمی با اشاره به اینکه خانه‌تئاتر خانه همه است گفت: بسیار خوشحالم که به خانه خود سر زده اید، امیدوارم امسال برای اهالی این خانه سال گشایش باشد. 
وی همچنین گفت: خواهش می کنم به خانه هنرمندانی همچون آرمان امید، منوچهر فرید، حسین کیانی، آرش عباسی، حمیدرضا آذرنگ  و دیگرانی که دیگر فعال نیستند سر بزنید و ببینید چه شده که دلسرد شده اند، چرا که ما در برابر این هنرمندان مسئولیم و آنها سرمایه های کشورند، باید تلاش کنیم که از دستشان ندهیم و الا جشنواره های بسیار به تنهایی دردی از ما دوا نمی کند.
 پس از او آرش دادگر اظهار امیدواری کرد در سال جدید امکان برنامه ریزی تقویمی برای تئاتر فراهم شود و اشاره کرد: با توجه به اینکه تاکنون تقویمی برای تئاتر نداشته ایم امیدوارم برنامه ریزی بودجه در سال 98 به گونه ای باشد که بتوانیم تقویمی برای فعالیت‌های تئاتری داشته باشیم و مدیریت تئاتر در سال جدید برای تئاتر استراتژی داشته باشد نه اینکه تنها بحران را مدیریت کند، باید برنامه به صورتی باشد که حلقه فعالیت و افراد روز به روز بازتر شود و نه تنگ تر. 

 کوروش نریمانی در این جلسه گفت: بهترین کاری که بخش‌ دولتی می تواند برای تئاتر انجام دهد، حمایت مادی و معنوی از گروه های اصیل و آثار فرهیخته است، اما متاسفانه شاهدیم که همان معدود سالن های دولتی نیز در حال واگذاری به بخش‌ خصوصی است.
او همچنین ادامه داد: اگر از حضور تئاترهای پر زرق و برق اما خالی از مایه گلایه مندیم باید ببینیم که آیا بهایی به تجربیات افراد پیشکسوت داده ایم و از اساتید صاحب خرد حمایت کرده ایم یا خیر؛ چرا که تنها راه گسترش تئاتر فرهیخته حمایت جامع و کامل مادی و معنوی از افرادی است که در زمینه های تئاتر اجتماعی، کمدی، آموزشی و ... صاحب تجربه اند.


 مریم کاظمی نیز خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا در کنار خانه‌تئاتر و اهدافش بایستد و تشریح کرد: در راستای محقق شدن اهداف و برنامه های خانه‌تئاتر به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد نیازمندیم، مقابلمان نایستید و به ما قدرت دهید، مسیر قدرت دادن نیز از جدی گرفتن می گذرد، ما را جدی بگیرید.
مهدی قلعه با اشاره به پیام وزارت فرهنگ و ارشاد به مناسبت درگذشت جمشید مشایخی خاطر نشان کرد: امیدوارم هیچ زمان نیاز نباشد که برای فوت هنرمندان و اتفاقات ناگوار پیام دهید اما اگر زمانی پیام دادید لطفا اسم تئاتر را از قلم نیندازید، جمشید مشایخی هنرمند برجسته تئاتر بود.
این جلسه با درخواست ایرج راد مبنی بر حمایت وزیر در جهت ثبت قانونی خانه‌تئاتر به عنوان صنف برای بهبود وضعیت هنرمندان به پایان رسید.

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram