در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
علی نصیریان: جای مشایخی پُر نمی‌شود
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 6561 ■ 1398/01/17 15:12
آئین بدرقه پیکر زنده‌یاد جمشید مشایخی در تالار وحدت برگزار شد

علی نصیریان: جای مشایخی پُر نمی‌شود


پیکر جمشید مشایخی با حضور مسئولان، هنرمندان و مردم از تالار وحدت به‌سوی آرامگاه ابدی بدرقه شد.

مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی ۱۷ فروردین‌ماه ساعت ۹: ۳0 با حضور مسئولان، هنرمندان و مردم علاقه‌مند با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

پیکر این هنرمند مرحوم هم در همان دقایق اولیه بر دوش علاقه‌مندان جمشید مشایخی به جایگاه آورده شد بهمن فرمان آرا، علی نصیریان، داریوش اسد زاده، بهزاد فراهانی، اکبر زنجان‌پور، منوچهر اسماعیلی، لیلا حاتمی، شهرام کرمی، ایرج راد، اصغر همت، حسن پورشیرازی، پرویز پور حسینی، قطب‌الدین صادقی، فرشته طائرپور، محمد ساربان، حسن فتحی، فرزانه کابلی، هادی مرزبان، منوچهر شاهسواری، احترام برومند، مهدی شفیعی، داریوش فرهنگ، جمشید گرگین، عزت‌الله رمضانی فر، علی دهکردی، سیاوش تهمورث، فریبا کوثری، ابوالفضل پور عرب، ستاره و لاله اسکندری، همایون اسعدیان، حبیب رضایی، مازیار میری، خسرو احمدی، حبیب اسماعیلی، رضا بنفشه خواه سعید امیرسلیمانی، محمد پنجعلی (بازیکن سابق پرسپولیس) و… از حاضران بودند.
حسین فریدون نماینده رییس‌جمهور، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، پیروز حناچی شهردار تهران، محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه ۲، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، احمد مسجد جامعی، محمدجواد حق‌شناس، علی اصغرکاراندیش، علی مراد خانی، حمیدرضا نیلی هم حضور داشتند.
اجرای مراسم عباس سجادی بر عهده داشت. وی در ابتدا در وصف مرحوم مشایخی سخنانی را ایراد کرد و پس از آن از شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر درخواست شد تا چند کلامی در وصف زنده یاد مشایخی به سخنرانی بپردازد.


گیل‌آبادی: ضایعه درگذشت مشایخی برای خانواده تئاتر جبران‌ناپذیر است
شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر در سخنانی از پهلوانی جمشید مشایخی گفت: 
آواز عاشقانه ما در گلو شکست، حق با سکوت بود. صدا در گلو شکست

پهلوانانی در روی زمین شایسته ماندن هستند، این پهلوانان نه تنها هرگز نمی‌میرند، بلکه روز به روز در دل مردم زنده‌تر از هر وقت دیگر پایدار می‌مانند.

ضایعه فقدان بارز عشق و محبت به مردم، بازیگر صحنه‌های پهلوانی و جوانمردی استاد جمشید مشایخی برای خانواده بزرگ تئاتر ایران جبران ناپذیر است. مردم عزیز کشورم، آخرین نصیحت پهلوانانه شاعر صحنه‌ها این بود: " باید قلبمان را بشوییم و صادقانه به مردم خدمت کنیم".

ایشان در کلام مهربانانه خود فرمودند: " در این زمانه سخت هنرمندان باید کمک حال مردم باشند. ما هم باید یار و یاور هنرمندانی باشیم که در سختی به زندگی می‌پردازند".

آغاز این بهار چه دهشتناک با حیرت مردم از سیل ویرانگر و سفر گوهر ناب هنر مردم این سرزمین همراه شد. خانواده سربلند و بزرگ تئاتر ایران با تاسی از منش جوانمردانه استاد جمشید مشایخی برخود می بالد که پیشاهنگ یاری مردم کشور در این شرایط سخت بوده و همواره در این جایگاه خواهد ماند. خانه تئاتر ضمن ارج نهادن به زحمات ماندگار استاد جمشید مشایخی صادقانه به روح بلند ایشان اطمینان می‌دهد که زبان حق‌گرای مردم این سرزمین باشد و برای پیشبرد مشی پهلوانانه این شاعر صحنه ها از هیچ تلاشی فروگذاری نکند.

بهترین سرسلامتی برای خانواده عزیز مشایخی و مردم بزرگ ایران امتداد راه هنرمندانه استاد جمشید مشایخی است. خانه تئاتر ضمن تسلیت این ضایعه بزرگ برخود لازم می‌داند همواره فرامین این استاد بی‌بدیل صحنه‌های انسانیت را آویزه گوش دل و جان خود کند.

تا آمدم با تو خداحافظی کنم         بغضم امان نداد و خدا در گلو شکست 
در ادامه مراسم عباس سجادی از ایرج راد، رییس هیات مدیره خانه تئاتر درخواست کرد تا چند کلامی در خصوص مرحوم مشایخی به سخنرانی بپردازد.


ایرج راد: صحنه‌ی تئاتر برای او مقدس بود
ایرج راد رییس هیات مدیره خانه تئاتر با اشاره به اینکه دردانه‌ای دیگر از عالم هنرهای نمایشی از میان ما رفت، گفت: چنین هنرمندانی عاشق مردم و عاشق کار فرهنگی و هنری بودند و جمشید مشایخی یکی از شایسته‌ترین‌هایی است که همیشه همراه مردم بود. صحنه تئاتر برای او مقدس بود و همیشه وقتی به صحنه می آمد خاک صحنه را می بوسید. او زندگی خود را سالها وقف هنر کرد و اینجا همه با عشق آمدند.
وی اضافه کرد: جمشید مشایخی همواره در تاریخ هنرهای نمایشی این مملکت باقی می‌ماند و ما باید مکان‌هایی را به نام چنین هنرمندانی نامگذاری کنیم. البته در سالن‌های تئاتر این اتفاق افتاده ولی چرا در سالنهای سینما این کار صورت نمی‌گیرد؟ هرچند امیدوارم بحثهایی که برای نامگذاری کوچه محل زندگی‌اش شده، عملی شود تا آن کوچه که با حرف جیم و شروع نام جمشید است به اسم او ثبت شود. جمشید مشایخی زنده و پایدار است و همواره در ذهن ما باقی می‌ماند.
بعد از ایرج راد نوبت به مدیرعامل خانه سینما رسید تا در این مراسم به سخنرانی بپردازد.
شاهسواری: مشایخی نان به نرخ روز نخورد
منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما هم گفت: جمشید مشایخی از آنان بود که نان به نرخ روز نخورد و نان به خون جگر خورد. ماندگاری فرهنگ و هنر جز به خون جگر خوردن حاصل نمی‌شود و ما ریزه خواران سفره این هنرمندان هستیم.
او در بخش دیگری از سخنانش گفت: چیزی ندارم بگویم جز سپاس از کسانی که در این ایام و سالهای بیماری از این هنرمند مراقبت کردند. آنچه اینجا حاصل شده و جمعیتی که حاضر است همه محصول دل پاک و آداب و منش اوست و امیدوارم برای همه ما هم باقی باشد.
بعد صحبت‌های منوچهر شاهسواری مجری برنامه از علی نصیریان، بازیگر پیشکسوت و هم دوره‌ای مرحوم مشایخی خواست تا پشت تریبون قرار گیرد.

 

علی نصیریان: جای مشایخی پُر نمی‌شود

علی نصیریان در ابتدا گفت: اول از مردم نازنین تشکر می‌کنم که در مراسم وداع ایشان تشرف آوردند و نیز از دیگر هنرمندان و مسئولان.
او در حالی که متاثر بود خطاب به پیکر جمشید مشایخی گفت: سر مراسم تشییع آقای انتظامی هم گفتم که من انتظار نداشتم اینجا بیایم. من می‌خواستم برای روی صحنه رفتن کنار شما بیایم. من این چند صباح حال خوشی نداشته و ندارم چون همسری که یار و یاورم بود را از دست دادم. بعد مشایخی، رشیدی و انتظامی. این‌ها ضربه هایی به پیکر من بودند چون من از این‌ها بودم.
علی نصیریان سپس با بیان خاطره‌ای یادآور شد: قبل از اینکه دولت و هنرهای زیبا در تئاتر کار جدی کنند، ما در یک خانه‌ای تئاتر تمرین می‌کردم. سال ۳۶ با آقای مشایخی آنجا آشنا شدم که آن زمان کارمند تشکیلات تئاتر بود. برای کاری یک بازیگر کم داشتیم که از ایشان دعوت کردم و او استقبال کرد و بعد در چند دوره جدا با هم کار کردیم. این کار کردن ما چند حُسن داشت، یکی تمرین کردن ما با هم بود و بعد معرفی شدن به مردم. آقای مشایخی در آن دوران خوش درخشید مخصوصاً که خوش تیپ هم بود.
وی ادامه داد: او بعدها در سنگلج هم خوش درخشید و سپس به سینما رسید که در این سه مقطع به جایگاه و درخشش ویژه‌ای دست یافت. یک‌بار دیگر فیلم «گاو» را ببینید که در همان نقش کوتاه چه کرد و می‌بینیم که واقعاً نقش کوچک وجود ندارد اما بازیگر کوچک ممکن است داشته باشیم. آقای مشایخی عزیز یکی از ستون‌های اساسی هنرهای نمایشی ایران بود و وقتی این‌ها می‌روند، این بنا به نظرم سست می‌شود. هر چند مطمئنم هر نسلی هنرمندان با استعداد و خلاق خود را دارد و جای ما پُر می‌شود اما این را هم نمی‌شود نگفت که هر کس جایی دارد و کسی مثل مشایخی جایش پُر نمی‌شود. آقای مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت و خودجوش بود و این ویژگی را همه ندارند. مرام او بسیار پایبند سنت‌های پسندیده انسانی و اخلاقی بود که حافظ و سعدی می‌گویند و من ایشان را در این جهت تکریم می‌کنم.
جعفری‌جلوه: پهلوانان هرگز نمی‌میرند
در بخشی دیگر، محمدرضا جعفری جلوه به یادآوری برخی صحبتها و جملات این هنرمند بویژه در برنامه‌های تلویزیونی اخیر و هنگام سال نو اشاره کرد و ضمن تسلیت از سوی صدا و سیما گفت: پهلوانان هرگز نمی‌میرند.

سپس حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران با خواندن قطعه شعر «ارغوان» از هوشنگ ابتهاج به اتفاقات سیل اخیر در کشور و درگذشت جمشید مشایخی اشاره کرد و افزود: کسانی که این هنرمند را از نزدیک می‌شناختند، می‌دانند که امضای او همیشه خاک پای مردم بود.
او در پایان صحبت هایش قطعه شعری را به صورت آواز به یاد این هنرمند فقید خواند.
سخنان سام مشایخی پایانی بود بر سخنانی که در وصف زنده یاد مشایخی گفته شد.
سام مشایخی: مطمئنم پدرم از این شکوه حضور ملت خوشحال است
سام مشایخی فرزند این بازیگر با حضور در جایگاه گفت: دوست داشتم از مردم عزیز و مهربان که قدر هنر و هنرمند را می‌دانند تشکر کنم، مخصوصاً در این سال‌ها که فضای مجازی رونق گرفت مردم به پدر من خیلی محبت داشتند.
او با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری مراسم پدرش، گفت: من مطمئنم پدرم از این شکوه حضور ملت خیلی خوشحال است.
سام مشایخی همچنین بیان کرد: خیلی‌ها دوست دارند بگویند جمشید مشایخی کمال الملک سینمای ایران بود اما با احترام به این هنرمند می‌خواهم بگویم ما که کمال الملک داشتیم، الان جمشید مشایخی سینمای ایران را از دست داده‌ایم.
پایان بخش مراسم قرائت نماز میت توسط حجت‌الاسلام دعایی بود و بعد اقامه نماز پیکر جمشید مشایخی برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد و در جایگاه ابدی خود آرام گرفت.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram