در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
ما تئاتریهای بیسواد
■ اخبار » یادداشت ■ شناسه خبر : 6435 ■ 1397/10/04 10:31

ما تئاتریهای بیسواد


سامی صالحی ثابت- هفته پیش محمد چرمشیر در نشستی گفت که: تئاتر کشور دوران بی سواد و بی دانشی را طی می کند! من حرف درست چرمشیر را اینگونه پی می گیرم:

سال ۱۳۹۲ کانون نمایشنامه نویسان خانه تئاتر در جستجوی کسی بود که کتاب فراسوی متن فراسوی شگرد اثر  منصور کوشان را خوانده باشد و نقدی بر این کتاب بنویسد. کتابی تحلیلی بر زندگی و آثار هنریک ایبسن

سراغ هر کس که می رفتند کتاب را نخوانده بود. وضعیت من از بقیه بدتر بود من حتی نام منصور کوشان را نشنیده بودم. از هر کس می پرسیدی تعریف و تمجید کتاب را می کرد اما بلافاصله می گفت که در کمال شرمندگی کتاب را نخوانده است.

آن روزها من درگیر اقتباسی از دشمن مردم ایبسن بودم. پس خواندن کتاب کوشان فرصتی بی نظیر برای من بود. کتاب را تهیه کردم. برایم جالب بود بدانم کتاب کی چاپ شده که هیچ کدام از ما تئاتریها  تا آن روز آن را نخوانده ایم! کتاب سال ۱۳۸۶ چاپ شده بود. یعنی شش سال پیش از آن تاریخ مورد بحث- سال ۱۳۹۲-  تأسف برانگیزتر که کتاب هنوز در چاپ اول درجا زده بود. به لطف فضای مجازی منصور کوشان را پیدا کردم و با او تماس گرفتم. اما چه بد جایی و چه بد موقعی! کوشان روی تخت بیمارستان بود و روزهای آخر عمرش را سپری می کرد. سرطان ریه امانش را بریده بود. نقد کتاب را برایش فرستادم. خیلی خوشحال شد که بالاخره کسی بعد شش سال پیدا شده و کتاب را خوانده. به دروغ به او قول دادم به زودی نقد و معرفی کتاب چاپ خواهد شد. خوشحالتر شد. دو ماه بعد کوشان مرد. نقد کتابش اما دو سال بعد چاپ شد.
 
راستی شما منصور کوشان را می شناسید؟ قتلهای زنجیره ای را یادتان هست؟ محمد مختاری را یادتان هست؟ کوشان جزو همان فهرست بود. دست تقدیر او را نجات داد چرا که در آن زمان، ایران نبود. گمان کنم همین برای شناختش کافی ست. 

اما تأسف من از مرگ کوشان نیست. او با افتخار زیست و با افتخار هم مرد. تأسفم از بیسوادی از کتاب نخواندن ما تئاتریهاست. آن هم چه کتابی، کتابی که پژوهش برگزیده سال نروژ بود. بله منصور کوشان تبعیدی، در نروژ به زبان مادری ایبسن، بر آثار او پژوهشی سترگ انجام داده بود. کوشان از دست همشهریهای ایبسن جایزه گرفته بود. کتاب او بعد از اینکه در نروژ جایزه گرفته بود توسط خودش به فارسی برگردانده شد. وقتی کتاب در ایران منتشر شد، کتاب برگزیده سال در حوزه تئاتر شد. با همه اینها کتاب شش سال بود که در ایران خوانده نشده بود. 

اما این پایان ماجرا نیست. در همان سالی که کوشان «فراسوی متن فراسوی شگرد» را در ایران منتشر کرد، سال ۱۳۸۶ دکتر #بهزاد_قادری کتاب کوچک اما پرمغزی را منتشر کرد به اسم ایبسن آرمانشهر و آشوب تعجب نکنید اگر بگویم این پژوهش مهم هم هنوز خوانده نشده و هنوز هم در چاپ اولش مانده است! بله دکتر بهزاد قادری از دانشگاه اسلو، بورسی یکماهه برای تحقیق و پژوهش بر آثار ایبسن دریافت می کند که نتیجه اش می شود این کتاب!

به عنوان یک منتقد و پژوهشگر تئاتر برایم جالب بود وقتی می دیدم که تنها در فاصله آن شش سال یعنی از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ ما چقدر ایبسن را روی صحنه اخته و غلط به صحنه بردیم. شش سال تمام روح ایبسن بیچاره را در قبر لرزاندیم و کک مان هم نگزید که دو پژوهشگر بزرگمان چه مطالعات مهمی روی آثار او انجام داده اند. و براستی چه نیازی به خواندن آن دو کتاب هست وقتی ما همه استادیم وقتی همه صاحب نظریم وقتی همه ایبسن شناسیم! 

و اینگونه بود که من فهمیدم چرا ما تئاتریها بیسوادیم! 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما




عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتر



به ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram