در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره: جشنواره امسال صد در صد مرور محور است
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 6121 ■ 1397/05/09 15:15
نخستین نشست مطبوعاتی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر برگزار شد

نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره: جشنواره امسال صد در صد مرور محور است


اولین نشست مطبوعاتی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر با حضور نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره، سعید اسدی، اتابک نادری، رضا صمد پور، عباس غفاری، بهزاد مرتضوی، سامان خلیلیان، سیامک زمردی مطلق، ابراهیم حسینی، مدیران بخش‌های مختلف جشنواره، حمید نیلی، مدیر انجمن نمایش، محسن حسن‌زاده، مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی و جمعی از اهالی رسانه صبح امروز 16 مرداد در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی خانه تئاتر، عباس غفاری مدیر روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر در ابتدای نشست گفت: دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر از 2 ماه پیش کار خود را بسیار پرانرژی شروع و خود را برای یک ماراتن 8 ماهه آماده کرده است تا بتوانند یک جشنواره خوب را برگزار کند. سپس وی با تشکر از اعضای ستاد جشنواره و کارکنان مجموعه‌ی تئاتر فجر برای برگزاری این جشن از نادر برهانی مرند، دبیر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر دعوت کرد تا در خصوص برنامه‌هایی که تاکنون انجام‌شده سخن بگوید.

نادر برهانی مرند در ابتدای نشست ضمن عذرخواهی از اهالی رسانه به دلیل عدم گفتگو در این دو ماه با آنان گفت: من قبل از اینکه یک بازیگر و کارگردان باشم خود را اهل رسانه می‌دانم؛ اما اکنون با برنامه‌ریزی در ستاد، برنامه‌ای را برای گفتگو با رسانه‌ها به‌صورت دو هفته یک‌بار تدارک دیده‌ایم؛ و مشاوره و گفتگو با رسانه‌ها را وظیفه خود می‌دانم و از اعضاء ستاد هم خواسته‌ام که همیشه در دسترس و پاسخگوی رسانه‌ها باشند.

او در همین راستا از برگزاری سه نشست رسانه‌ای جشنواره تئاتر فجر خبر داد و افزود: یکی از این نشست‌ها امروز است که در حال برگزاری آن هستیم. نشست بعدی قبل از شروع جشنواره و نشست سوم پس از برگزاری جشنواره خواهد بود.

سپس وی با شاره به اینکه این فراخوان، حاصل دو ماه تلاش شبانه‌روزی ستاد جشنواره است افزود: فراخوان این جشنواره رویکرد متفاوتی با سال‌های گذشته ندارد. این جشنواره ادامه روند منطقی جشنواره‌های پیشین است و با توجه به تجربه‌ام از حضور در جشنواره‌های گذشته می‌توانم بگویم که جشنواره به بلوغ خود نزدیک می‌شود.

دبیر جشنواره فجر همچنین دلیل برگزاری جشنواره از 22 بهمن را مصادف بودن زمان مرسوم هرساله با ایام فاطمیه خواند و ادامه داد: در ایام دهه‌ی فجر نیز با جشنواره فیلم فجر مواجه هستیم که هم‌زمانی دو جشنواره تئاتر و فیلم و تداخل این دو جشنواره، ما را دچار مشکل خواهد کرد؛ بنابراین تصمیم گرفتیم جشنواره را به بعد از ایام دهه‌ی فجر موکول کنیم که هم‌زمان با برگزاری جشنواره موسیقی فجر خواهد بود که فکر می‌کنم از این بابت مشکل خاصی نخواهیم داشت.

این کارگردان تئاتر با تأکید بر اینکه فراخوان امسال منحصربه‌فرد نبوده بلکه ادامه‌دهنده روال جشنواره‌های گذشته است افزود: یکی از ویژگی‌ها مهم جشنواره‌ی امسال واقع‌بینانه‌تر بودن آن است. دلیل این واقع‌بینی نیز شرایط امروز تئاتر است. ورود تئاتر خصوصی و فعالیت نیروهای جوانی که به بدنه تئاتر واردشده‌اند ما را مجبور کرد که واقع‌بینانه‌تر به جشنواره امسال بنگریم.

وی گفت ما با آسیب‌شناسی جشنواره‌های گذشته در دبیرخانه به چندین نکته رسیدیم یکی از این نکات رقابتی بودن آن است. شاید من رقابت را دوست نداشته باشم اما بیشترین چالش رقابتی بودن جشنواره است.

آسیب‌شناسی بعدی رضایت عمومی در جشنواره است. رضایت عمومی و احترام به همه صنوف و جلب رضایت آن‌ها از اهداف مهم این جشنواره است.

وی محور دوم فراخوان را مرور محور بودن صددرصدی جشنواره امسال دانست و گفت: آثاری که امسال به جشنواره راه خواهند یافت برآیندی از آثار اجراشده خواهد بود.

او افزود: وظیفه اصلی ما در این جشنواره دو چیز است اول اینکه انتخاب‌گر خوبی باشیم و دوم برگزارکننده‌ای خوب باشیم.

سپس ادامه داد: جشنواره‌های ما چندین سال است که فراموش کرده‌اند یک جشن هستند. مهم‌ترین کار این جشنواره که آن را متمایز می‌کند پیوست‌های تشریفاتی ما خواهد بود که به جشنواره اعتبار و آبرو خواهد بخشید.

 دبیر جشنواره شاخصه‌ی دیگر جشنواره را توجه به تئاتر استان‌ها دانست.

سعید اسدی، دبیر بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر نیز در خصوص این بخش از جشنواره گفت: تصور عمومی بر این است که این بخش تنها شامل حضور گروه‌ها و اجراهای خارجی است درحالی‌که هدف مهم این بخش معرفی تئاتر ایران درصحنه بین‌الملل است که با دعوت از میهمانان و کارشناسان تئاتر از کشور‌های دیگر و تعامل آنان با هنرمندان تئاتر ایران اتفاق می‌افتد و فرصت‌های مهمی و خوبی را برای تئاتر ما در فضای بین‌المللی فراهم خواهد کرد.

او افزود: این فرصت‌ها شاید در طول جشنواره اتفاق نیفتد اما در طولانی‌مدت همانند اتفاقاتی که در سال‌های گذشته افتاده است خود را نشان خواهد داد.

اتابک نادری، مدیر بخش استان‌های جشنواره نیز در خصوص این بخش گفت امسال کارهای این بخش بعد از برگزاری جشنواره‌های استانی انتخاب خواهند شد. شیوه‌ی بازبینی این اجراها به عهده خود گروه‌ها گذاشته‌شده است. آن‌ها می‌توانند پس از جشنواره‌ی استانی، کار خود را به‌صورت زنده به گروه بازبینی نشان دهند یا اینکه فیلم کار خود را ارائه دهند.

این نشست با پرسش و پاسخ نمایندگان رسانه‌ها پایان یافت.

گزارش از معصومه مهاجری

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram