در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
تمرین کافی برای نمایش ها صورت نمی گیرد
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 4127 ■ شنبه 15 اردیبهشت ساعت 13:29
فریبا متخصص:

تمرین کافی برای نمایش ها صورت نمی گیرد


معصومه مهاجری: فریبا متخصص یکی از داوران بخش نهایی جشن شب بازیگر است که به کمک چهار داور دیگر انتخاب برگزیدگان نمایش‌های سال 96 را در بخش نهایی به عهده داشته‌اند. به این بهانه با وی گفتگو کردیم.

سطح کارهای دیده شده چگونه بود؟

سطح کارها متوسط بود. به نظر می‌رسد که دیگر برای کارها آن گونه که باید وقت گذاشته نمی‌شود  و مانند گذشته تمرین کافی برای نمایش ها صورت نمی‌گیرد و گویا ضرورت تمرین دیگر احساس نمی‌شود.

ساختار داوری در جشن بازیگر چگونه است و چه پیشنهادی برای آن دارید؟

داوران در طول سال تک تک کارها را می بینند. فاصله‌ی زمانی بین کارها ممکن است باعث شود بعضی از آثار از یاد بروند، حتی اگر یادداشتی برداشته شده باشند. همینطور ممکن است داوران به علت مشغله‌ی کاری که دارند نتوانند همه‌ی کارها را ببینند و این کمی برای قضاوت کار را دشوار می‌کند .

به نظرم اگر داوران کارها را گروهی ببینند و بعد از هر کار همگی جلسه کوتاه داشته باشند و نظر بدهند، قضاوت‌های بهتری صورت می‌گیرد. به هر حال قضاوت همیشه سخت است و فرقی در نوع جشنواره ندارد.

تفاوت داوری در جشن بازیگر با داوری های دیگری که داشته اید در چیست؟

به نظرم تفاوتش در پختگی و اجرای یک تئاتر جا افتاده است در صورتی که در جشنواره‌های دیگر کمبود وقت و اجرا برای یک شب و استرسی که اجراکنندگان دارند، باعث می شود که کارها آن تحت شرایط عادی اتفاق نیفتد و همان چیزی نباشد که باید باشند، بنابراین قضاوت ها براساس همان چیزی که دیده می شود صورت می گیرد در حالی که در جشن بازیگر قضاوت بر روی نمایش‌هایی صورت می‌گیرد که در طول سال با فرصت کافی اجرا می‌شوند.

برای بهبود کیفیت آثار چه کار باید کرد؟

برای بهبود کیفیت آثار باید آثار نویسندگان دنیا را چه به شیوه‌ی کلاسیک و یا مدرن باید کار کرد، چون اگر متن قوی باشد نیم بیشتر راه را رفته ایم.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت
سال نو مبارک
جشن نوروزگان خانه تئاتر


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram