در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
تقدیر از محمد کوثر در اختتامیه جشن کانون کارگردانان خانه تئاتر
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 4102 ■ جمعه 14 اردیبهشت ساعت 21:49

تقدیر از محمد کوثر در اختتامیه جشن کانون کارگردانان خانه تئاتر


معصومه مهاجری: مراسم اختتامیه جشن کانون کارگردانان خانه تئاتر در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، در ابتدای جشن محمودرضا رحیمی دبیر جشن کانون کارگردانان، سهراب سلیمی را روی صحنه دعوت کرد. سهراب سلیمی نیز ضمن خوشامد به حضار از آنان بابت کمی و کاستی های احتمالی جشن عذرخواهی کرد.

سپس رحیمی گزارش کوتاهی از پانزدهمین جشن کانون کارگردانان ارائه داد و گفت: در این دوره اولین جشنواره‌ی کارگردانان جوان تئاتر برگزار شد. در این جشنواره شش گروه جوان از مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و آموزشگاهی در شش شب نمایش های خود را در فضایی غیر رقابتی به روی صحنه بردند. کانون کارگردانان در این جشنواره پرسشی را مطرح نمود و آن این بود که آیا جامعه‌ی تئاتر مکانیسمی برای ورود جوانان به دوران کارآموزی و وصل به بدنه‌ی تئاتر دارند؟ همچنین این کانون در این هفته نشست تخصصی «تئاتر خصوصی- تئاتر دولتی» را با حضور متخصصین این حوزه برگزار کرد.

در ادامه دبیر پانزدهمین جشن کانون کارگردانان از هرمز هدایت و جمشید جهان‌زاده دعوت کرد تا جوایز سه گروه اول کارگردانان جوان را به آنها اهدا کنند.

گروه‌های نمایش «مستخدم ماشینی»، «پیکر زن همچون میدان نبرد» و «خرده جنایت های زن و شوهری» سه گروهی بودند که در بخش نخست اهداء جوایز، تقدیر شده و جوایز خود را از دو پیشکسوت تئاتر دریافت کردند.

سپس گروه وصل یار به سرپرستی ابراهیم اثباتی به اجرای موسیقی پرداختند و در ادامه مراسم از کتاب عبدالحسین نوشین نوشته‌ی احسان حاجی پور رونمایی شد.

احسان حاجی پور ابتدا به پژوهش‌های عبدالحسین نوشین اشاره کرد و گفت: شاهنامه‌ی چاپ مسکو، آخرین کار پژوهشی استاد نوشین بود و نوشین یکی از کسانی است که پژوهش های زیادی را در تئاتر ایران رقم زد.

نویسنده‌ کتاب  نوشین در خصوص نگارش این کتاب گفت: نوشتن این کتاب را از سال 91 شروع و حدود دو سال و نیم به طول انجامید و چاپ آن هم همین مقدار زمان برد.

سپس حاجی پور از ایرج راد، بهزاد فراهانی، اصغر همت، سهراب سلیمی، شهرام کرمی(مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی)، سید عباس عظیمی(مدیرعامل موسسه‌ی هنرمندان پیشکسوت) و رجبی معمار (مدیر عامل خانه‌‌ی هنرمندان) دعوت کرد تا برای رونمایی کتاب و اهداء جوایز پیشکسوتان به روی صحنه بیایند.

پس از رونمایی کتاب، هرمز هدایت، پرویز پورحسینی، جمشید جهانزاده و محمدباقر کریم‌پور از طرف خانه‌ی تئاتر و موسسه‌ی هنرمندان پیشکسوت تقدیر شده و لوح تقدیر و هدایای خود را دریافت کردند.

در ادامه پس از خاطره‌ی مریم معترف از اولین همکاریش با ژاله علو، مدالیوم کانون کارگردانان خانه‌ی تئاتر به وی تقدیم شد.

پس از تقدیر از پیشکسوتان، سه گروه  نمایش «کلفت‌ها»، «چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد» و «مده آ» جوایز خود را دریافت کردند.

بزرگداشت محمد کوثر برنامه‌ی دیگر جشن بود. ایرج راد در مدح محمد کوثر گفت: من شاگرد او نبودم اما او یکی از کسانی است که به تئاتر ایران خدمات زیادی کرده و شاگردان بزرگی را پرورانده است.

سپس کانون کارگردانان مدالیوم دیگر خود را که به دکتر محمد کوثر اختصاص داده بود را به اصغر همت مدیرعامل خانه‌ی تئاتر داد تا به دست دختر محمد کوثر برساند.اصغر همت نیز ضمن گرامیداشت یاد دکتر کوثر گفت: در آینده خواهیم فهمید که جامعه‌ی تئاتر چه استاد بزرگی را از دست داده است.

در ادامه ی جشن  محمودرضا رحیمی از محمد برومند برگزار کننده‌ی اولین جشنواره‌ی عروسکی مشهد با نام جیگی جیگی تقدیر و تشکر کرد.

در پایان جشن نیز گروه وصل یار برای دومین اجرای خود به روی صحنه رفتند . ابراهیم اثباتی سرپرست این گروه پیش از اجرا، یاد و نام ناصر چشم آذر را گرامی داشت و حضار به احترام این موسیقیدان بزرگ لحظاتی را  ایستادند و سکوت کردند. جشن با اجرای موسیقی گروه وصل یار به پایان رسید.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت
سال نو مبارک
جشن نوروزگان خانه تئاتر


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram