در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
هر روز به دنبال تغییر و تحول و طرح‌های خلاقانه هستیم
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 4070 ■ یکشنبه 9 اردیبهشت ساعت 15:35
مصاحبه با دبیر اجرایی پانزدهمین دوره جشن خانه تئاتر

هر روز به دنبال تغییر و تحول و طرح‌های خلاقانه هستیم


معصومه مهاجری: مهدی قلعه دبیر اجرایی پانزدهمین جشن بزرگداشت روز جهانی تئاتر است. او در چندین دوره از برگزاری این جشن حضور فعال و مستمر داشته است. به این بهانه با او به گفتگو نشسته ایم.

-شما در این دوره از جشن خانه تئاتر که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی تئاتر به عنوان دبیر اجرایی حضور دارید. آیا در سال‌های گذشته نیز با همین عنوان در جشن داشته‌اید؟

من در چهار دوره به عنوان دبیر جشن ودر چهار دوره نیزبه عنوان دبیر اجرایی حضور داشته‌ام.

-فرآیند تغییر این جشن از ابتدا تا کنون چگونه بوده است؟

در واقع اجرای این جشن همیشه به لحاظ پایه و اساس یکی است اما در شکل اجرای آن هر سال تفاوت و ایده های متنوعی ایجاد شده است. آنچه مسلم است ما هر روز به دنبال تغییر و تحول و ایده‌های جدید و خلاقانه‌تری هستیم. حتی خود انجمن ها نیز تغییراتی را درشکل اجرای برنامه خود داده‌اند. ضمن اینکه در این هفته همه‌ی آیتم‌هایی که اجرا می‌کنیم از تمام شکلهای تئاتر مثل سیاه بازی،‌ نقالی، تئاتر کودک وتئاتر عروسکی و... استفاده می شود.

-جشن پانزدهم چه ویژگی هایی دارد ؟

در سال گذشته ما به جز خانه هنرمندان در پنج نقطه دیگر هم اجرا داشته ایم که همزمان با خانه‌ی هنرمندان در آن نقاط هم جشن برگزار شد. اما امسال به دلیل کمبود منابع مالی فقط در خانه هنرمندان برگزار می شود.

در جشن امسال بخش جدیدی داریم که توسط کانون کارگردانان برگزار می شود. در این بخش به گروه‌های جوانی که تولید تئاتر داشته‌اند فرصت اجرای عمومی داده شده است و قرار است در سالن انتظامی اجراهای این گروه‌ها دیده، داوری و در نهایت برگزیده آنها توسط شورای داوری معرفی شود.

همچنین در این دوره از جشن بیست دوچرخه سوار با لباس حاجی فیروز و آرم خانه تئاتر دور تا دور پارک هنرمندان را رکاب میزنند . در واقع این شکل جدیدی است که امسال برای معرفی خانه تئاتر و جشن خانه تئاتر در نظر گرفته شده است.

بخش دیگر هم مربوط به انجمن‌هاست که در این جشن هر انجمن از یک پیشکسوت خود تقدیر خواهد کرد.

-بازخورد انجمن ها از برگزاری این جشن طی این سال ها چه بوده است؟

همیشه حرف و حدیث در این گونه برنامه‌ها وجود دارد اما اختلاف نظر امری طبیعی است. مثلا بعضی می‌گفتند این جشن در یک روز برگزار شود، بعضی معتقد بودند که هفت روز مناسب است اما به هر حال اکثر انجمن‌ها از این شیوه رضایت داشته‌اند.

در حال حاضر حدود ده انجمن در حال همکاری با این جشن هستند که البته انجمن‌هایی هم که حضور ندارند همچون انجمند منتقدان، در زمان‌های دیگری از سال برنامه‌های خاص خود را برگزار خواهند کرد.

- این جشن چه دستاوردی برای خانه تئاتر خواهد داشت؟

هدف ما آشنایی مردم با تئاتر بود و این جشن از پانزده سال پیش نیز با همین هدف شروع شد. مردم با گونه‌های مختلف تئاتر مانند تئاتر عروسکی، خیمه شب بازی، تئاتر کودک و نوجوان، نمایش های خیابانی و ... طی سال ها برگزاری این جشن آشنا شدند. در واقع آشنایی نزدیک مردم با تئاتر در زمان برگزاری این جشن موجب شده است که مردم پس از جشن نیز با علاقه و انگیزه‌ی بیشتری به دنبال دیدن تئاتر در مواقع دیگر سال باشند و برای دیدن تئاتر به سالن‌های نمایش مراجعه کنند.

-و کلام آخر؟

امیدوارم پانزدهمین دوره ی این جشن هم مثل سال های گذشته با موفقیت انجام شود. به طور حتم ایرادهایی هم وجود دارد و یه طور یقین نظراتی از سوی هنرمندان و مردم وجود خواهد داشت که ما ضمن استقبال از نظرها سعی در کاهش کمبودها و کاستی ها خواهیم کرد. اما آنچه که مسلم است سیاست این جشن همان سیاست هیات مدیره ی خانه تئاتر است.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram