در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
وظیفه‌ی خانه تئاتر دفاع حرفه‌ای از تئاتر و زیرسازی برای آینده است
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 4066 ■ شنبه 8 اردیبهشت ساعت 15:46
اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر:

وظیفه‌ی خانه تئاتر دفاع حرفه‌ای از تئاتر و زیرسازی برای آینده است


معصومه مهاجری: مدیرعامل خانه تئاتر به مناسبت برگزاری پانزدهمین دوره جشن خانه تئاتر مصاحبه‌ای را با روابط عمومی جشن انجام داده است.

-برگزاری این جشن چقدر می تواند در جامعه اثرگذار باشد و مردم تا چه حد می توانند ازطریق این جشن با هنر تئاتر آشنا شوند؟

جشن خانه تئاتر همیشه یک فضای باز به خصوص فضای خانه هنرمندان را در اختیار داشته است تا مردم در حال گذر نیز نمایش‌ها را ببینند. در حال حاضر به گونه ای شده است که تماشاگران دوره های گذشته جشن تئاتر می دانند نیمه اول اردیبهشت باید بیایند خانه هنرمندان  تا هم از آن فضا لذت ببرند و هم از برنامه های متنوعی که خانه تئاتر در طول این جشن تدارک دیده است. این هنرها شامل رقص‌های محلی، شاهنامه خوانی، قسمت‌هایی از نمایش تخت حوضی، کارهای کودک و نوجوان، نمایش عروسکی و.. می‌شود.

اگر نگوییم هر چهارده انجمن اما یازده یا دوازده انجمن خانه تئاتر در این جشن، هم در فضای باز و هم در سالن های خانه ی هنرمندان مشارکت دارند. سال گذشته این جشن به چند ایستگاه مترو گسترش یافت . اتفاق خوب دیگر نیز این بود که در پردیس تئاتر تهران در خاوران نیز هر آنچه در خانه هنرمندان اجرا می کردیم، در آنجا هم اجرا می شد. عکس های جشن نمایانگر آن است که ما حتی گاهی بیش از سه هزار تماشاگر داشته ایم و این حجم از تماشاگر نشان دهنده‌ی آن است که مردم با این جشن و با این هنر آشنایی دارند.

- تسهیلات این جشن از چه منابعی تامین می شود و چرا جشن امسال به گستردگی سال گذشته برگزار نمی شود؟

هزینه جشن چهاردهم از طریق ارگان‌هایی همچون سازمان فرهنگی هنری شهرداری، صندوق اعتباری هنر، امور بین الملل شهرداری، موسسه توسعه هنرهای معاصر و بخشی از آن نیز از طرف بودجه خانه تئاتر تامین شد و ما توانستیم جشن چهاردهم را به آن شکل و با آن گستردگی برگزار کنیم. اما متاسفانه امسال دست و دلبازی کسانی که قبلا به ما کمک کرده بودند را به دلایل مختلف از جمله مشکلات مالی که در حال حاضر همه نهادها و ارگان‌ها با آن مواجه هستند را نداریم و این مسئله، برپایی جشن پانزدهم را قدری برای ما سخت کرده است اما تمام سعی ما بر این است که این دوره هم همچون دوره‌های پیش با شکوه برگزار شود.

-درخواست شما از نهادهای دیگر چیست؟

بعضی از بانکها برای برخی از امور که بیشتر توی چشم است مثل بازی فوتبال یا والیبال، میلیاردی هزینه می‌کنند اما متاسفانه هنوز سرمایه گذاری برای بخش فرهنگی در آنها جا نیفتاده است. درحالی که آنها باید بدانند با کمک به یک نهاد هنری و فرهنگی موجب تعالی فرهنگ در کشور خواهند شد و حتی می توانند به آن ببالند. امیدوارم کم کم این مسئله جا بیفتد که به یک فعالیت صد در صد فرهنگی مانند تئاتر نه تنها در این جشن بلکه در کلیه امور باید کمک بکنند. البته اضافه کنم بانک آینده امسال به ندای ما پاسخ داد که من همینجا از آقای دکتر رسول اف تشکر و قدردانی می کنم.

اگر بتوانیم با کمک‌های مردمی یا نهادهای مردمی و نهادهایی که با مردم سر و کار دارند، امنیت بیشتری را برای دست اندرکاران تئاتر که به لحاظ مالی شرایط نابسامانی دارند، ایجاد کنیم به طور حتم در تولید آثار بهتر گام موثری برداشته‌ایم.

-چگونه می‌توان به بهبود کیفیت برگزاری این جشن کمک کرد؟

این که در جشن امسال قرار است از گروه های جوان حمایت شود تا بتوانند اجرای عمومی داشته باشند و استعداد خود را به منصه ظهور در آورند، اتفاق خوب و تازه ایست که افتاده است و امیدوارم شرایطی بوجود آید که این جشن به دفعات درسال برگزار شود و صرفا در جهت حمایت از کارهای عملی به خصوص جوانان از آن استفاده کنیم .

-منظور شما این است که این جشن فضایی را ایجاد می کند تا کسانی که کمتر به امکانات معنوی و مادی دسترسی دارند از آن بهره مند شوند؟

بله امیدوارم. البته ما از طرق دیگری هم کارهایی کرده ایم. به عنوان مثال، هم اکنون در حال مذاکره با نهادهایی که سالن برای اجرا دارند، مثل آموزش و پرورش هستیم و قرار است تفاهم نامه‌ای را در همین راستا با این وزارتخانه منعقد کنیم. خب این خیلی خوب است چرا که می توان به این خیل عظیمی که با امید و آرزو به سمت تئاتر آمده اند و در یک برزخ قرار دارند کمک کرد. اگر خانه تئاتر شرایطی برایش فراهم شود یکی از کارهای اصلی اش علاوه بر دفاع حرفه ای از تئاتر حتما باید زیرسازی هایی برای آینده ی تئاتر باشد . اگر آن طوری که همیشه آمال و آرزوی خانه تئاتر بوده است، به ما تفویض اختیارات و مشارکت داده شود فکر می کنم آینده بهتری را می شود برای تئاتر تصور کرد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram