در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
"بازیگری "با فراز و فرود های بسیار به عنوان شغل شناخته شد!
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 15267 ■ 1400/08/11 15:08

"بازیگری "با فراز و فرود های بسیار به عنوان شغل شناخته شد!


رئیس هیات مدیره خانه تئاتر : با شکل‌گیری انجمن‌های صنفی، فعالیت تئاتری به عنوان یک شغل رسمیت پیدا کرده است و اعضای این انجمن‌ها جایگاه شغلی دارند.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر ایرج راد رئیس هیات مدیره انجمن صنفی بازیگران در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا توضیحاتی درباره ساز و کار این انجمن تازه تاسیس ارایه می‌دهد و تاکید می‌کند که این انجمن تنها ویژه کسانی است که کار تئاتر،  منبع اصلی درآمدشان است. به این معنا که اگر کسی در استخدام کشوری باشد به عنوان نمونه کارمند جایی باشد و منبع درآمد اصلی‌اش، از جای دیگری به جز کار تئاتر تامین شود و در کنار آن کار اصلی،گاهی هم در تئاتر فعالیت کند، حضور در این انجمن، منفعتی برایش ندارد.

راد در آغاز اهمیت شکل‌گیری انجمن‌های صنفی را این چنین توضیح می‌دهد: پیش از این خانه تئاتر به عنوان موسسه فرهنگی و هنری فعالیت داشت و از نظر صنفی نمی‌توانست فعالیتی داشته باشد. البته فعالیت‌های صنفی هم داشتیم که محدود و حتی فراقانونی بود.
این بازیگر با سابقه ادامه می‌دهد: انجمن صنفی بر چند موضوع مهم تمرکز دارد که یکی امنیت شغلی اعضای آن است در تمام زمینه‌ها از تعیین حقوق تا اشتغال‌زایی، ساعات کار، امکانات مورد نیاز برای انجام کار مانند تولید تئاتر و ...  و بخش دیگری از آن بر مسایل حقوقی تمرکز دارد همچون به رسمیت شناختن کار هنری به عنوان شغل، حقوق ایام بیکاری که بسیار مهم است و قبلا در فعالیت‌های تشکیلاتی، تعریف نشده بود و اموری از این دست.
او با بیان اینکه هر 5 انجمن صنفی می‌توانند در کنار یکدیگر یک کانون را تشکیل بدهند، می‌افزاید: با شکل‌گیری انجمن‌های صنفی، فعالیت تئاتری به عنوان یک شغل رسمیت پیدا کرده است و اعضای این انجمن‌ها جایگاه شغلی دارند.
راد در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند اعضای این انجمن باشند، توضیح می‌دهد: کسانی می‌توانند عضو این انجمن‌های صنفی شوند که فعالیت هنری به عنوان منبع درآمدشان شناخته شود. یعنی محل درآمد دیگری نداشته باشند. اگر کسی در جایی دیگر استخدام شده باشد، عضویت در این انجمن‌ها منفعتی برایش ندارد چون به واسطه آن شغل، از مزایایی مانند بیمه، بازنشستگی و دیگر حقوق برخوردار است.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی بازیگران تئاتر همچنین تاکید می‌کند که در این صنف، امور کیفی مانند درجه‌بندی بازیگران اهمیت ندارد و ملاک‌ها عموما کمیت‌محور است و کیفیت کار، ملاک نیست. هرچند این کیفیت در کار هنری آن بازیگر خاص حتما اثرگذار خواهد بود ولی در حقوق صنفی او تاثیری نخواهد داشت.
ایرج راد در عین حال اضافه می‌کند که انجمن صنفی بازیگران تئاتر تلاش دارد تا برنامه‌هایی برای بالا بردن سطح توانمندی اعضای خود طراحی و اجرا کند.
گفتنی است در انتخابات داخلی این انجمن که هفته گذشته برگزار شده است، شرح وظایف هر یک از اعضای هیات مدیره معین شده و بر اساس آن ایرج راد به عنوان رییس هیات مدیره، اصغر همت به عنوان نایب رییس و خزانه‌دار، فرزانه نشاط‌ خواه به عنوان دبیر اجرایی، مریم رحیمی به عنوان مسئول کمیته اشتغال و مسئول موقت روابط عمومی، رویا بختیاری به عنوان مسئول امور اداری، شهره سلطانی به عنوان مسئول جشن بازیگر، مریم کاظمی به عنوان مسئول تدوین آیین‌نامه شورای داوری و هوشمند هنرکار به عنوان سخنگو و مسئول کمیته رفاه انتخاب شدند.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram