سایت موقت


خبر › جلسه مشترک هیات مدیره خانه تئاتر با عضو کمسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی

۰۹ آبان ۱۳۹۶

جلسه هیات مدیره خانه تئاتر عصر دیروز با حضور حجت السلام مازنی عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، تشکیل گردید.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، جلسه هیات مدیره خانه تئاتر همانند دوشنبه های قبل روز گذشته ساعت 2 بعد از ظهر تشکیل گردید.در جلسه این هفته که با حضور آقایان ایرج راد نایب رئیس هیات مدیره ، اصغر همت مدیر عامل خانه تئاتر، حمید مظفری، بهزاد فراهانی، کاظم هزیر آزاد، سهراب سلیمی، حمیدرضا نعیمی، محمد رضا غفاری و مهدی قلعه بازرس خانه تئاتر تشکیل گردیده و حجت السلام مازنی عضو کمسیون فرهنگی مجلس مهمان این جلسه بودند.

در این جلسه، هیات مدیره خانه تئاتر با اظهار اوضاع کنونی جامعه ی تئاتری وبخصوص خانه تئاتر ،حجت السلام مازنی را در جریان امور قرار دادند.

در حاشیه این جلسه ، حجت السلام مازنی در گفتگویی با روابط عمومی خانه تئاتربیان داشتند: زیارت اهل فرهنگ و هنرتوفیقی است و ما امروز این توفیق را داشتیم که در جمع هیات مدیره خانه تئاتر باشیم ،هدف از تشکیل این جلسه آشنایی با نظرات و دیدگاه ها و پیشنهادها و احیانا انتقاد هایی بود که در مجلس قابل طرح است.

این عضو کمسیون فرهنگی مجلس افزودند: دوستان نکته هایی را مطرح کردند از جمله اینکه چرا در عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واژه "هنر" حذف شد.

قانون نظام صنفی و همچنین بحث تامین اجتماعی و بیمه هنرمندان و بخصوص اهالی تئاتر مطرح شد.

مواردی که بعضا جنبه مالی داشت ، بحث بودجه تئاترو بودجه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که نسبت به حوزه های دیگر رشد مناسبی نداشته و نیاز به تقویت دارد، موارد دیگر بودند.

در ادامه حجت السلام مازنی بیان کردند: کیفیت تئاتر که این روزها تحت تاثیر گیشه قرار گرفته موجب ضعف هنر تئاتر در کشور می شود.به هر حال دغدغه ها شنیده شد .بیشتر انتظار دوستان این بود که مسئولین ، نمایندگان مجلس و بخصوص اعضای کمسیون فرهنگی از نظر نگاه به هنر و نگاه به تئاتر تا چه حد نزدیکند به هنرمندان و اهالی تئاتر، مرور و جمع بندی شد.

تصمیم بر این شد که جلسه دیگری داشته باشیم و مسائل و مشکلاتی که مطرح گردید بنده به اطلاع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برسانم و جلسه مشترکی با هم داشته باشیم و از نزدیک آقای وزیر و اهالی تئاتر رودرو در جریان این مشکلات و نظرات و دیدگاه های اهالی تئاتر قرار گیرند. و همچنین کمکی که در حوزه قانون گذاری، حوزه نظارتی و حوزه پشتیبانی هست با کمک آقای وزیر انشااله در خدمت دوستان باشیم.

در پایان سوالی در زمینه تشکیل سازمان تئاتر پرسیده شد که مازنی گفتند: از پیشینه این طرح اطلاعی ندارم، اما فکر می کنم ساختار و سازمان همیشه ابزارند آنچه که تعیین کننده است نگاه مسئولین و مردم هست که تئاتررا یک کالای لوکس نبینند و جزو نیازهای فرهنگی و هنری بدانند و همچنین جزو نیازهای اجتماعی محسوب می شود که در سبد کالای مصرف زندگی شان جای مناسبی برای خودش باز کند و حالا اگر این کار با اصلاح ساختار و ایجاد سازمان می شود باید به این سمت حرکت کنیم.

اگر مسئله در تامین بودجه مناسب است باید در این جهت اقدام کنیم و اگرقوانین و مقررات طوری است که موانعی بر سر راه رشد این نگاه است، این موانع قانونی را برداریم.

در هر صورت اگر " سازمان تئاتر" به درستی تعریف شود و معلوم گردد که چه تاثیری بر ارتقای جایگاه هنر تئاتر دارد، اگر این نیاز باشد که این سازمان تشکیل شود با توجه به مجموعه اسناد و مدارک و قوانین مقررات بالا دستی مثل قانون برنامه ششم ، مثل سیاستهای کلی مربوط به بخش فرهنگ و هنر و همچنین نظام اداری، ما می توانیم این را نیز بررسی کنیم.

عکس:هنرآنلاین